Fordon

Dzielnica Fordon – zalety

Fordon jest największą dzielnicą Bydgoszczy i prawdopodobnie jedna z największych w Polsce. Dane z roku 2014 podają szacunkową liczbę ponad 71 000 zameldowanych osób. Prawdopodobnie liczba ta jest większa – powstało wiele nowych domów mieszkalnych. W ostatnich latach tylko Fordon z wszystkich dzielnic Bydgoszczy odnotował tendencję wzrostową.

Jednym z ważniejszych czynników wyboru tej dzielnicy są zapewne ceny mieszkań czy domów – są one nieco niższe niż w dzielnicach położonych bliżej centrum. Wynika to moim zdaniem przede wszystkim z większej odległości oraz związane jest z opinią o Fordonie jako o „wielkiej sypialni dla Bydgoszczy”.

Jednak obydwa argumenty są nieco nieaktualne. Odległość od centrum przede wszystkim nie jest najbardziej istotna dla wielu osób – często pracę można znaleźć już w ciągu ulicy Fordońskiej i przylegających do niej najbliższych terenów. Przykładem mogą być ulice położone w pobliży Galerii Pomorskiej no i sama Galeria zresztą. Zresztą bardzo dużo miejsc pracy jest w samym Fordonie i blisko tej dzielnicy – np.: duża wytwórnia produktów rybnych.

Od kilku lat Fordon z wieloma dzielnicami połączony jest linią tramwajową a linie autobusowe funkcjonują od początku istnienia dzielnicy. Uciążliwe mogą być korki w godzinach szczytu, ale nie są one domeną tylko ulicy Fordońskiej czy Kamiennej ale także innych dużych arterii komunikacyjnych Bydgoszczy. Jak mieszkasz w centrum a musisz dostać się do pracy np na Wyżyny, to czas potrzebny na dotarcie będzie podobny. Także odległość nie wyróżnia negatywnie tej dzielnicy na tle pozostałych dzielnic.

Co do opinii o Fordonie jako „największej sypialni Bydgoszczy” – mówiącej że jest to jedyna funkcja tej dzielnicy a resztę trzeba załatwiać bliżej centrum miasta – jest ona błędna. Fordon jest samodzielnym miastem, z wieloma urzędami, bardzo bogatą siecią sklepów, zakładów usługowych, aptek, gabinetów lekarskich itd.

Fordon ma wiele zalet, którymi większość dzielnic Bydgoszczy nie może się pochwalić. oto one:

  • wspaniałe warunki przyrodnicze – dzielnica położona jest między lasami, pagórami a Wisłą.
  • doskonałe warunki do wycieczek rowerowych – ścieżki, możliwość wypadów rowerowych do pięknych terenów przyrodniczych,
  • dzielnica jest czysta, zadbana,
  • dużo przestrzeni,
  • bardzo dużo kameralnych miejsc,
  • brak zgiełku charakterystycznego dla innych dzielnic.